Згодна з загадам аддзела адукацыі Пружанскага райвыканкама ад 09.01.2013 № 33 і з мэтай развіцця і папулярызацыі фальклорнага мастацтва быў праведзены 25 студзеня 2013 года раённы фестываль фальклорнага мастацтва «Радавод» на базе Цэнтра творчасці дзяцей і моладзі г.Пружаны. У фестывалі прынялі ўдзел вучні з 15 устаноў адукацыі раёна: СШ № 1, 3, 4, 5 г. Пружаны і гімназіі, Загорскага і Старавольскага ВПК дзіцячы сад-БШ, Кляпацкай, Слабадской, Ліноўскай, Хараўской, Параслянскай і Шаняўской ім.Міколы Засіма сярэдніх школ і ЦТДМ г. Пружаны і Ружанскага МПЦ.
Згодна з загадам аддзела адукацыі Пружанскага райвыканкама ад 09.01.2013 № 33 і з мэтай развіцця і папулярызацыі фальклорнага мастацтва быў праведзены 25 студзеня 2013 года раённы фестываль фальклорнага мастацтва «Радавод» на базе Цэнтра творчасці дзяцей і моладзі г.Пружаны. У фестывалі прынялі ўдзел вучні з 15 устаноў адукацыі раёна: СШ № 1, 3, 4, 5 г. Пружаны і гімназіі, Загорскага і Старавольскага ВПК дзіцячы сад-БШ, Кляпацкай, Слабадской, Ліноўскай, Хараўской, Параслянскай і Шаняўской ім.Міколы Засіма сярэдніх школ і ЦТДМ г. Пружаны і Ружанскага МПЦ. Было прадстаўлена ў намінацыі “Дэкаратыўна-побытавае мастацтва” 16 дзіцячых работ, у намінацыі “Бабуліна кухня” – 7 страў беларускай кухні. У конкурсе выканаўцаў фальклорнага чытання ўдзельнічалі 8 вучняў, у конкурсе змешаных фальклорных калектываў – 7 калектываў устаноў адукацыі, у конкурсе выканаўцаў абрадавых песень – 18 вучняў, у конкурсе выканаўцаў побытавых танцаў – калектывы з Ліноўскай і Хараўской СШ.
ВЫНІКОВЫ ПРАТАКОЛ
пераможцаў раённага фестывалю фальклорнага мастацтва “Радавод”
(загад аддзела адукацыі Пружанскага райвыканкама ад 28.01.2013 № 60)
Намінацыя “Дэкаратыўна-побытавае мастацтва”
Установа адукацыі | Выканаўцы | Педагог | Назва работы | Матэрыял | Узнагарода |
Слабадская СШ | Грэчка Ангеліна, Кавалёва Дыяна | Кот С.М. | Лялька-абярэг | тэкстыль | Грамата |
Параслянская СШ | Козел Настасся | Куц А.У. | Вышыўка крыжом “Ліса-гаспадыня” | тэкстыль | Грамата |
Ружанскі МПЦ | Князева Настасся, Шапавал Настасся | Прэдка Р.І. | Сурвэтка “Павучкі” | тэкстыль | Грамата |
ЦТДМ г. Пружаны | Мажэйка Ганна | Свешнікава Н.В. | “Беларускі пеўнік” | саломка | Грамата |
ЦТДМ г. Пружаны | Раманоўскі Ілья | Раманоўскі В.І. | “Дзіцячыя свісцёлкі” | гліна | Грамата |
ЦТДМ г. Пружаны | Калмакова Хрысціна | Калмакова Л.М. | вышыўка | тэкстыль | Грамата |
Намінацыя “Бабуліна кухня”
Установа адукацыі | Выканаўцы | Педагог | Назва работы | Узнагарода |
Ружанскі МПЦ | Літвінюк Ганна, Глонці Цімур | Рыпінская В.В. | Квас грыбны, бліны кіслыя | Грамата за І месца |
Параслянская СШ | Вячэрка Ганна, Якута Дзіяна, Кароткая Аксана, Якімава Кацярына, Какорына Мілена | Куц А.У. | Квас аўсяны, піражкі бульбяныя з мясам | Грамата за ІІ месца |
СШ № 5 г. Пружаны | Вучні 5-9 класаў | Калюта В.М. | Выпечка “Жавароначкі” | Грамата за ІІІ месца |
Намінацыя “Фальклорнае чытанне”
Установа адукацыі | Выканаўцы | Педагог | Назва работы | Узнагарода |
Хараўская СШ | Цімошык Вера | Бушук Н.Ю. | Легенда “Ясельда” | Грамата за І месца |
Шаняўская СШ ім. Міколы Засіма | Бармута Вераніка | Вашчук А.В. | Легенда пра Клепачы | Грамата за І месца |
СШ № 3 г. Пружаны | Валюк Антон, Сідарэнка Кацярына, Шчэрба Святлана | Грышкевіч А.У. | Казка “Пчала і муха” | Грамата за ІІ месца |
Намінацыя “Абрады”
Установа адукацыі | Выканаўцы | Педагог | Назва работы | Узнагарода |
Загорскі ВПК дзіцячы сад-БШ | Перапёлкіна Марына | Клюкач А.У. | Абрад “Першае купанне дзіцяці” | Грамата за І месца |
Шаняўская СШ ім. Міколы Засіма | Члены драматычнага гуртка | Вашчук А.В. | Абрад “Вяселле” | Грамата за ІІ месца |
СШ № 1 г. Пружаны | Вучні 6-8 класаў | Жытко К.І. | Абрад “Масленіца” | Грамата за ІІІ месца |
СШ № 4 г. Пружаны | Вучні 6-9 класаў | Астапчук І.У. Панасік Т.В. | Абрад “Багач” | Грамата за ІІІ месца |
Намінацыя “Абрадавыя песні”
Установа адукацыі | Выканаўцы | Педагог | Назва работы | Узнагарода |
ЦТДМ г. Пружаны | Цяжолава Кацярына (19 год) | Шэпель В.У. | “Ой, рано, рано ў полэ йду…” | Грамата за І месца |
СШ № 4 г. Пружаны | Ліцкевіч Піліп Рабкавец Настасся | Астапчук І.У. Панасік Т.В. | “Багач” | Грамата за ІІ месца |
СШ № 1 г. Пружаны | Табала Дар’я Цапко Кацярына Шчурко Кацярына | Жорах Н.Р. | “А сёння ў нас масленіца” | Грамата за ІІІ месца |
Намінацыя “Побытавыя танцы”
Установа адукацыі | Педагог | Назва работы | Узнагарода |
Ліноўская СШ | Васілюк Д.Ю. | “Дробна полька”, “Абэрак” | Грамата за І месца |
Хараўская СШ | Сідарук Н.М. | Полька “Кацярына” | Грамата за ІІ месца |